IT zručnosti a go to Google

Autor: Jana Janoková Hajníková | 5.9.2011 o 21:17 | (upravené 5.9.2011 o 21:32) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  1299x

Rada si pozerám internet. Len sa hrám a klikám hore dole. Prečítam správy, pozdravím priateľov, pozriem rady pre mamičky, voľné pracovné pozície. Aby som mala prehľad. Skoro pravidelne, aspoň hodinu denne, už niekoľko rokov. Občas, keď si čítam, akosi mi napadne, že by som aj ja niečo dodala, doplnila, poslala fotku. Vtedy do mojej ležérne klikajúcej hlavy pravidelne prichádza otázka  „ako" Nemám IT vzdelanie a nikdy som na kurz počítača nechodila. V škole niečo bolo, ale vrcholne ma to nebavilo, a tak som potajme hrala solitare. Veď čo ja mám s technológiami? V najhoršom sa obrátim na help desk.  

Nedávno som stretla bývalého spolužiaka. Pracuje ako informačný technik, Neuveriteľne sa zabával na tom, aké IT otázky v práci dostáva. S kolegami dokonca uzatvárajú stávky, ktorý ich zákazník -nie IT kolega sa opýta väčšiu  „ počítačovú zákernosť". Niekedy sú otázky tak banálne, že sa na ne nedá odpovedať: „... že toto mam skopírovať?" „ A kde a ísť?... „ na file?" /čítaj file / a podobne... Už tak vyhral 150 eur.

Po tejto informácii som sa prestala čokoľvek pýtať, nepoužijem ani help desk. Riadim sa vetou: „ Go to google before asking stupid questions."

V práci sa mi podarilo spustiť hromadný sametime. (doteraz mi to ľudia pripomínajú, keď ma stretnú.) Všetkým sa v počítači zrazu objavilo prázdne okienko s mojim menom. Vzápätí som sa ospravedlnila, slovensky aj anglicky, že sa to stalo náhodou.

Riaditeľ si ma aj tak zavolal a vysvetľoval ako malému decku, že nie je vhodné používať takýto spôsob komunikácie pre zábavu. (Čo pre mňa vtedy zábava nebola). Hromadný sametime je jednoducho pre bežnú potrebu zakázaný. Veď aký imidž by sme mali v zahraničnej centrále, že špásujeme s takými vecami a mrháme časom, namiesto robenia dôležitých reportov. Tvrdila som, že som nič nespravila, to boli len nejaké čarodejne kliky. Nakoniec sa pousmial a odporučil školenie s informatikmi o používaní sametime.

Moje kolegyne sa samozrejme neskutočne na tejto udalosti zabávali. Že aké to zručnosti... A len:"...go to google before asking stupid questions. Tam máš vysvetlené ako sa používa sametime." Dostala som ešte zopár nechceých rád ako si vybrať ľudí, s ktorými chcem chatovať, že nemusia všetci vedieť, ak chcem isť na obed a podobne. Miestami to už aj prestávalo byt smiešne.

 Prešla asi polhodina, keď sa môj zahraničný kolega cez sametime opýtal: "What s the topic? Is it urgent?" To už všetci išli od smiechu spadnúť pod stôl. Jedna milo odpísala, že sa učím používať sametime.

Náhoda je ale blbec. O to viac, ak sa pripletú čarodejné kliky. Aj mojej kolegyni sa ešte v ten istý deň podarilo spustiť hromadný chat. Práve tej čo sa na mne tak dokonale bavila. Rozbehli sa ironické poznámky o počítačových zručnostiach žien. Len ja som pocítila vnútorné uspokojenie, že v tom nie som sama.... Riaditeľ to komentoval poznámkou, nech sa ku mne pripojí na školenie. A ak chceme na seba pútať pozornosť mužov, vraj sa to dá aj inak. Ale nie som si istá. :-)

 Mám rada techniku a všetko, čo mi akokoľvek pomôže pri práci a uľahčí ju. Ešte radšej mám odborníkov, ktorí dokážu všetko prispôsobiť tak, aby aj my trochu nevzdelaní sme dokázali používať všetky potrebné systémy. Keď sa nám do cesty pripletú neočakávané kliknutia, treba to len brať s humorom. Veď nejako sa to upraví a nabudúce budeme vedieť viac. Okrem toho isto pobavíme zopár ľudí amožno niekto zase vyhrá stávku. A za takú zábavu to stojí. A v najhoršom - Go to google...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?