Oceľové magnólie

Autor: Jana Janoková Hajníková | 11.10.2011 o 17:14 | (upravené 11.10.2011 o 17:21) Karma článku: 9,96 | Prečítané:  769x

Poznám tie ženy. Od ostatných sa len ťažko líšia. Majú svoje každodenné starosti i povinnosti. Vyzerajú rovnako žensky ako ktorékoľvek iné, správajú sa rovnako. A predsa. Dobrý pozorovateľ, ktorého talent hraničí až s drzosťou, by zistil, že nevedú obyčajný život. Ale na takéto odhalenie by bolo potrebné vynaložiť veľké úsilie a čas, a tak zostávajú v zabudnutí, hoci za povšimnutie by stáli.

Názov Oceľové magnólie som im dala podľa filmu s Juliou Roberts, ktorá tam hrá Shelby- ženu chystajúcu sa  vydávať a napriek diabetes chce dieťa, aj keď lekári to neodporúčajú. Všetko dobre dopadne, dieťa sa narodí, a hoci po čase sa jej stav zhorší, matka jej ponúkne obličku, ale nakoniec aj tak zomiera. Vo filme, okrem Shelby a jej matky, sú ešte ďalšie štyri. Schádzajú sa v kaderníctve a s humorom riešia všetky životné situácie.

A o to ide. S humorom a nadhľadom, nech sa život komplikuje ako chce. Tie, ktoré poznám ja, sa tak často nevidia. Len párkrát za rok sa stretnú a sem tam pošlú správu alebo mail. A tak viem, že jedna má chorého manžela, ktorý ju pred polrokom podvádzal, dokonca sa chcel dať rozviesť. Rozmýšľala, že ho opustí, pre všetkých by to bolo jednoduchšie, ale akosi jej svedomie nedalo. Minule sa dozvedela, že má ďalšiu... Len mi napísala, že si zvyká a parohami sa pomaly nezmestí do dverí. O tom, že ho chce nechať, nepadlo ani slovo. Nesťažovala sa, len stroho konštatovala fakt, objednala manžela na ďalšiu kontrolu a mňa zavolala na kávu.

Ďalší pár sa po neviem koľký krát chystá na umelé oplodnenie. Zase hormóny, bolesti celého tela, nepríjemný zákrok, potom čakanie a dúfanie, že to konečne vyjde. Možno. Čím všetkým si prešli, vedia len oni sami. Majú toľko skúseností, načítaných toľko článkov a kníh, že môžu robiť platené prednášky na túto tému. Vraj aspoň takto z časti by sa im vrátila investícia. Ale nesťažujú sa. Niežeby to robili radi, ale nezúfajú. Veria, a keby aj nie, život ide ďalej.

Tretia ma kratšiu nohu. Po čase a niekoľkých operáciách ju opustil manžel. Vravela, že sa mu nečuduje, ani ona by s krátkonohým nežila. To radšej s dlhoprstým. Napriek tomu je úspešná v práci. Kolega poznamenal, že to, ako  sa neuveriteľne rýchlo pohybuje po kanceláriách a rozdáva úlohy, je podľa neho trest boží. Keby mala obidve v poriadku, s tou rýchlosťou by bol svet hotový už vo štvrtok a to si nikto na tričko nevezme. Čosko ju čaká ďalšia operácia.

Je veľa takých Oceľových magnólií. Majú rôzny vek aj vzdelanie. Len jedno majú spoločné. Napriek nie najľahšiemu osudu, zostávajú usmiate a s neuveriteľnou chuťou žiť ďalej. A ešte som si všimla, že akékoľvek šaty im veľmi pristanú. Bude to osobným čarom.

Sedieť s nimi na káve je potešením a zárukou, že človek sa stane silnejším a aj sa trochu zabaví. Nenadávajú na vládu, premiérkine šaty, zlú prácu a partnerov. Sú z ocele a pritom jemné a svetlomilné ako magnólie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?