Pomáhať ženám s kočíkom, na to sme ešte nedorástli

Autor: Jana Janoková Hajníková | 15.12.2011 o 14:40 | (upravené 15.12.2011 o 14:53) Karma článku: 14,10 | Prečítané:  2325x

Ísť do mesta MHD je vždy zaujímavá skúsenosť. Nanešťastie po väčšinou negatívna. O to viac, ak chcete ísť do mesta s dieťaťom v kočíku a všetko absolvovať v čo najkratšom čase. Električky bývajú preplnené a ochota slovenského národa sa tiež niekam za posledné roky stratila.

Vyhnúť sa proseniu o pomoc s kočiarom sa dá len využitím nízko podlažného spoja. Aj keď vymoženosť cestovania takouto električkou je potvrdená cestovným poriadkom, z rôznych príčin akosi grafikom nerešpektujú. Takže je vlastne úplne jedno, či si najskôr svoju cestu odkontrolujeme na nete alebo nie, je to vec náhody a šťastia.

Šťastie sa minulý pondelok minulo, a tak som po neochote staršieho pána, ktorého bolela ruka, nasúkala dieťa do električky sama. Pani s ďalším kočiarom sa ochotne posunula, aby sme sa zmestili do tlačiaceho sa davu. Staršieho syna rázne poprosila, aby sa postavil zo sedadla a nechal starších sadnúť si. Sama ho vzala na ruky a druhou pohojdávala bábätko v kočíku. Keď vodič zastal na zastávke, snažila sa položiť chlapca na zem. Samozrejme, nechcelo sa mu opustiť jej náruč. Chytila som kočiar a vyniesla ho vonku, dúfajúc, že ten môj nikto neukradne. Pani sa poďakovala a ospravedlňujúco stihla ešte dodať, že sa ponáhľa k lekárovi lebo obidve deti majú horúčku. Inak by v električke nezavadzala. ... Že nezavadzala. Ostala som prekvapená, začo sa niektorí ľudia vedia ospravedlniť. Pán, ktorého chlapec pustil sadnúť, si nenechal poznámku, kam sa všetci hrnieme s tými kočiarmi. A nech radšej sedíme doma... Moja nervozita stúpala.

Adrenalín sa mi dvihol znova, keď sme vystúpili a chceli prejsť na opačnú stranu ulice. Električka nepočkala a v polovici prechodu vodič divoko vytruboval, že sa máme uhnúť, vraj musí prejsť. Na naše prekvapenie, otvoril okienko a rázne upozornil, že električky majú pred chodcami prednosť. Od prvého novembra. A ak to nevieme, nech si pozrieme zákon. Ďalší múdry, pomyslela som si...

Pred niekoľkými rokmi sme boli s ročným dieťaťom v Londýne. V lete. V najrušnejšom čase. Metro bolo na prasknutie. S kočiarom som nastupovala prvá. Každý- mladý, starý, biely, čierny, všetci mi ponúkali prednosť. Vodiči v dopravných prostriedkoch, o tých ani nehovoriac. Okrem baby friendly nástupiští, aj ľudia boli akýsi priateľskejší k bábätkám, hoci sa ponáhľali na druhý koniec Londýna.

Mám takú teóriu. Nerozčuľovať sa. Ak sa to nedá, zdôvodňovať udalosti vetou " ešte sme na to nedorástli". Používam ju často, hlavne, ak sa niekomu mladému alebo neskúsenému niečo podarí pokaziť. Často ma je počuť, ako dodávam: „ to nevadí, naučí sa, ešte na to nedorástol." Teraz si nie som istá, či si to viem zdôvodniť. Sme mladý národ na slušnosť?

Rozmýšľam, či je to v národe, vo výchove, v zlých skúsenostiach, nebyť ohľaduplný. Možno to na Slovensku v súčasnosti nie je inn, každý má starosti sám so sebou a možno som len mala v ten deň smolu. Avšak aj tak mi vychádza, že problémov nemôžeme mať viac ako iní ľudia vo svete. Len sme nedorástli. A neviem, či sa nám to podarí. Budem sa snažiť pomáhať ženám s kočíkmi. Dá mi to aspoň nádej, že raz sa to zmení a dorastieme.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?